Czyli które warzywa są najłatwiejsze w uprawie:
- dynia
- pietruszka naciowa
- marchewka
- jarmuż!
- sałata
- bazylia
- kukurydza
- fasolka szparagowa
- kapusta
- ogórki
- pomidory
Te warzywa są proste dlatego że wystarczy dać nasionko do ziemi i ono łatwo wykiełkuje, poza tym te warzywa są dość odporne na choroby, więc nie trzeba ich niczym pryskać. Jarmuż i dynia mogą rosnąć pomiędzy chwastami i im to jakoś specjalnie nie przeszkadza.
Ogólnie Uprawa warzyw zawiera się w kilku etapach:
- Przygotowanie grządki
- wysiew nasion
- przy niektórych warzywach trzeba przesadzić małe siewki w nowe miejsce
- podlewanie
- usuwanie chwastów (najbardziej pracochłonne)
- czasem opryski przeciw owadom
Przygotowanie grządki
natka pietruszki siekana do surówki |
Kiedyś próbowałam sposobów opisanych w ksiażce Fukuoki z przykrywaniem trawnika kartonem i słomą, bez przekopywania. Miało to na celu zupełne ograniczenie wzrostu chwastów, zwiększenie wilgotności gleby i zmniejszenie ilości pracy. Efekt był taki że w słomie wspaniale się czuły ślimaki i moje warzywa były zjedzone do ziemi razem z łodygą. W tej samej książce jest opisana uprawa warzyw bez plewienia chwastów. Obawiam się, że wtedy również wszystko zjedzą ślimaki, ale będę eksperymentować.
Wysiew nasion
niektóre warzywa najlepiej wysiać do wielodoniczki (multiplat) potem trzeba przesadzać na grządkę, ale większość tych podstawowych dobrze kiełkuje prosto w gruncie. Dobrze jest wysiewać w równych rządkach po to by wiedzieć gdzie kiełkują warzywa z gdzie chwasty i przypadkiem nie wyrywać warzyw razem z chwastami.
Małe siewki trzeba codziennie podlewać, chyba że pada deszcz to nie trzeba, gdy zakorzenią się głębiej to wystarczy podlewanie wieczorami po upalnym dniu.
Reszty podpunktów chyba nie trzeba tłumaczyć. Ogólnie grządka to fajna zabawa, szczególnie jak się widzi małe kiełkujące nasionka, to potrafi dać dużo radości :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz