piątek, 7 października 2016

CETA i TTIP niewiele zmienią


Zacznę od tematu na czasie. Unia Europejska (w tym Polska) przyjęła ustawę dotyczącą międzynarodowych umów handlowych. Chodzi o import z Kanady do Europy żywności genetycznie modyfikowanej. Oczywiście skorzystają na tym koncerny produkujące taką żywność, a tak się składa, że jest tylko jeden koncert który ma na to monopol - Monsanto.

Co jest takiego złego w modyfikacjach genetycznych? Chodzi tu przede wszystkim o rośliny, które mają wszczepiony gen RoundupReady. Jest to gen który daje roślinie odporność na herbicyd Roundup (środek zabójczy na chwasty). Więc jak ktoś ma całe pole obsiane roślinami z tym genem to może opryskiwać je tym herbicydem i ma problem chwastów z głowy, ale roślina uprawna tez jest oczywiście opryskana. Roundup (składnik aktywny glifosat) działa w ten sposób, że wnika w roślinę i niszczy ją od środka, więc w uprawną roślinę tez wnika i kumuluje się. Tak się składa, że Monsanto ma licencję na gen RoundumReady i na Roundup, i jest jedynym producentem. 

Oczywiście nikt by nie chciał jeść roślin, które były pryskane herbicydem. Nowa umowa CETA zapewni nam taką żywność do sklepów. Niestety produkty modyfikowane nie będą oznaczone. Jakiś czas temu Monsanto miało sprawę o nieoznaczanie produktów modyfikowanych. Argumentowali, że to byłaby niesprawiedliwa konkurencja gdyby ludzie wiedzieli, które produkty są modyfikowane... i wygrali, nie wolno oznaczać tych produktów. 

W tym momencie na świecie 90% wszystkich upraw kukurydzy, soi i rzepaku jest modyfikowana genem RoundupReady. Jednak to nie jest produkcja żywności dla ludzi tylko dla zwierząt i na biopaliwa. Ulga? Niestety nie. Nie ma żadnych ograniczeń w handlu paszami dla zwierząt. Zwierzęta jedząc paszę zawierającą herbicyd (glifosat) kumulują go w sobie. Tadam! Już od dawna jemy glifosat w kotletach. Od teraz będziemy go mieli też w warzywach. Niewielka to zmiana. Dodatkowo niektórzy rolnicy mają trick na zboża, mianowicie, gdy ziarna są już prawie dojrzałe opryskują kłosy Roundupem i dzięki temu umierające kłosy łatwiej i szybciej wysypują ziarna. Więc glifosat jest również w pieczywie.

Ten artykuł przedstawia ile glifosatu wysikują Europejczycy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz